Oferujemy wysoką jakość usług medycznych dla całej Twojej rodziny. Tu znajdziesz właściwie rozwiązanie!

---  DANE KONTAKTOWE  ---


Dane adresowe

Przychodnia Lekarska "Rodzina" 

41-946 Piekary Śląskie
ul. Kukuczki 6
tel: 32/ 381 53 70

 

więcej... 

---  O PRZYCHODNI  ---


O przychodniPrzychodnia Rodzina istnieje od lipca 2002 roku najpierw miała swoja siedzibę na ulicy Górniczej od stycznia 2006 jesteśmy w nowym obiekcie przy ul Kukuczki 6.

więcej... 

---  ŚWIADCZONE USŁUGI  ---


UsługiPrzychodnia świadczy usługi m.in. w zakresie: pediatra, lekarz rodzinny, fizykoterapia, ultradźwięki, prądy interferencyjne,  EKG, USG,  diadynamik jontoforeza, solux, tens.

więcej... 

Strona główna

Kleszcze

kleszcze Kleszcze lubią lasy liściaste, wilgotną ściółkę i trawy występują również w parku, ogrodzie i mogą nas tam zaatakować. Jego ukłucia można nie zauważyć - jest bezbolesne.
Kleszcz nie wgryza się w skórę byle gdzie - szuka delikatnych miejsc - pod kolanem czy za uszami, w pachwinach. Wracając z terenu, na którym mogą występować kleszcze warto dokładnie obejrzeć skórę. W przypadku obecności kleszcza w skórze (nieduży czarny punkt ) należy go usunąć jak najszybciej. Przed upływem 12 godzin zakażenie nam nie grozi. Im później po tym terminie, tym większe ryzyko. . Żyjące w Polsce kleszcze (20 gatunków) przenoszą kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę.
Eksperci szacują, że na terenie kraju ok. 10-15% kleszczy może być zarażonych chorobotwórczymi mikrobami, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Skuteczną taktyką jest odstraszanie za pomocą substancji chemicznych – repelentów.
Środki odstraszające owady (kleszcze, pchły, komary) można stosować nawet u dzieci od 1 dnia życia. Oprócz zabezpieczenia skóry dziecka można również odpowiedni środek zastosować na wózek spacerowy.

Kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych. Długie rękawy, spodnie, buty zakrywające stopę - dobrze chronią przed kleszczami Niektóre firmy produkują odzież impregnowaną substancjami odstraszającymi - przede wszystkim permetryną.

Jeśli kleszcz jednak się do nas przyczepi, nie należy stosować metod takich jak smarowanie tłuszczem czy przypalanie - lepiej uchwycić go plastikową pęsetką (sztywne metalowe pęsety mogą kleszcza przeciąć) lub zastosować przyrząd do usuwania kleszczy np.:TRIX.
Sam kontakt z kleszczem nie wymaga stosowania antybiotyku, miejsce po usuniętym kleszczu należy obserwować przez 7-10 dni i w razie wystąpienia zaczerwienienia o wyglądzie rumienia (ok bawole ) zgłosić się do lekarza.
Po leśnej przechadzce zaleca się szorowanie nóg na całej długości wodą z mydłem - by pozbyć się maleńkich, ale często zakażonych chorobami larw i nimf kleszczy.